WEDOS Disk nabízí SVN

Služba WEDOS Disk nabízí pronájem diskového prostoru pro ukládání soukromých dat. Ceny za měsíční pronájem jsou sympatické a pokud využíváte hostingových služeb WEDOSu (webhosting nebo VPS), získáte Disk ve variantě FREE (10 GB) zdarma k hostingu. Tento prostor se dá využít třeba na automatické zálohy z VPS nebo nově také pro verzování souborů prostřednictvím Subversion.

Popravdě, při pohledu do WEDOS nápovědy to zase až taková novinka není. SVN v rámci Disku funguje už od konce listopadu, přesto jsem se o jeho existenci dozvěděl až teď. O spuštění jsem nezahlédl jedinou zmínku, i když by si to podle mého názoru zasloužil.

Malá odbočka – pokud netušíte co je to SVN a jak se používá nebo to tušíte a chcete vědět víc, doporučuju prolistovat stránky Subversion pro každého od Ládi Prskavce.

Administrace SVN, kterou najdete v detailu Disku, si vystačí s vytvářením/mazáním uživatelů a repozitářů a přidělováním práv (čtení a zápis) uživatelů k repozitářům. Přenosy jsou šifrované, proto pro práci s repozitáři je nutné používat klienta, kterému šifrované přenosy nejsou cizí. Na Windows je to třeba TortoiseSVN.

Repozitáře ani žádná jiná část SVN není přístupná přes FTP. Také mě zaujalo, že smazané repozitáře se neodstraní ze seznamu, pouze se v něm zneaktivní. V administraci je prostor obsazený SVN uvedený samostatně, nicméně repozitáře jsou součástí Disku, proto je potřeba počítat s tím, že jejich velikost i počet souborů v nich obsažených se započítává do celkového obsazeného prostoru.

Zkušební založení repozitáře, checkout, commit i update proběhly podle očekávání. Další informace k Subversion na Disku jsou v nápovědě WEDOS.

PS: Na Facebooku je informace, že verzování pomocí Git by mělo být spuštěné během zimy.