Novinka ČD: jízdenka na InKartě

Při poslední cestě vlakem s ČD jsem zjistil příjemnou novinku, kterou dráhy zavedly spolu s prosincovými změnami jízdních řádů. Jízdenku zakoupenou přes eshop ČD už není potřeba tisknout. Při nakupování v eshopu je nově možné nechat si jízdenku poslat smskou na mobil a při kontrole nadiktovat průvodčímu kód transakce a prokázat se občanským průkazem. Majitelé InKaret nemusejí ani diktovat kód transakce, stačí jen předložit InKartu. Průvodčímu se přiložením InKarty zobrazí jízdenka, kterou jste si zakoupili, aniž byste předtím museli s InKartou cokoliv dělat. Průvodčí přesto doporučil nechávat si v mobilu SMS s kódem transakce pro případ, že by se načtení jízdenky z InKarty nepovedlo. Takže už žádné tisknutí jízdenek, žádné zdlouhavé skenování QR kódu průvodčím. Nově stačí zakoupit jízdenku v eshopu ČD a při kontrole jen vytáhnout InKartu.

Technické řešení?

Zajímalo by mě, jak funguje nahrávání zakoupených jízdenek do zařízení, které používá průvodčí. Napadá mě, že buď funguje na principu modemu a průvodčí pomocí něj ověřuje jízdenky podle čísla InKarty v reálném čase, což ovšem předpokládá dostupnost signálu na celé trati, nebo si průběžně, třeba ve stanicích, aktualizuje seznam transakcí pro offline použití. Kdyby někdo věděl jak to je, může mi napsat do komentářů 🙂

Levnější cestování InKartou nekončí

Na InKartu mám 25% slevu ze standardního jízdného. Nákupem jízdenky v eshopu ušetřím další 3 %. Zároveň se snažím využívat Včasné jízdenky Česko (dříve se jmenovala SporoTiket), která platí mezi vybranými městy a kde se sleva pohybuje podle toho, s jakým předstihem jízdenku zakoupím. Například na trase Praha – Žďár nad Sázavou je plná cena 233 Kč. Na InKartu bych zaplatil 175 Kč. Den dva předem, ale kolikrát v ten samý den se díky Včasné jízdence dostanu na 150 Kč. A pokud vím, že pojedu třeba za týden, tak mě cesta vyjde na 120 Kč. Omezení Včasné jízdenky je na vybraná města, resp. stanice – například pro Smíchovské nádraží v Praze neplatí. Také pro každou cenovou hladinu je vydáno jen omezené množství jízdenek, proto se nevyplatí s nákupem příliš váhat. Celé podmínky a seznam měst najdete na stránce Včasná jízdenka Česko.

1 komentář u “Novinka ČD: jízdenka na InKartě

  1. B

    Trochu starší téma, ale přesto:

    Majitelé InKaret nemusejí ani diktovat kód transakce, stačí jen předložit InKartu.

    Mně teď jistá paní z kontaktního centra ČD informovala, že po nákupu traťové měsíční jízdenky na e-shopu musím nechat kartu aktualizovat na přepážce (aby se mi ta jízdenka nahrála do karty). Nákup přes internet tak poněkud ztrácí kouzlo, když stejně musím stát frontu u přepážky.

Komentáře jsou uzavřeny.