Markeťáci na Vysočině 3/2015

Na březnový sraz ve Žďáře nad Sázavou přišlo/přijelo kolem deseti lidí, kteří se chtěli přiučit v efektivnějším využívání FB reklamy. Mezi nimi třeba Radek Strouhal nebo Vašek s Markem, kteří provozují magazín Autotrip. Přijel také Michal z Bratislavy, který byl i na minulém srazu. Mezi novými tvářemi byl Martin z Velkého Meziříčí.

Filip Novák se sice zdržel na cestě, ale hned po příjezdu s námi navázal kontakt a rozpustil ledy. Navzájem jsme se představili, každý řekl co dělá. Filip se pak pustil do své přednášky o Darkpostech na Facebooku. Weby a přednášení ho opravdu baví.

Přestože nemám s reklamou na FB žádné zkušenosti, pochopil jsem, že narozdíl od běžné propagace existujících příspěvků je Dark post o propagaci příspěvků, které se vytvoří v prostředí Power editoru, nikde nejsou vidět, ale přesto se zobrazí ve streamu. Dark posty mají pečlivě nastavenou cílovou skupinu, které se zobrazí. Je tedy potřeba vytvořit hodně reklam zacílených skoro až na konkrétního uživatele FB, např. matky vě věku 18-25, které mají děti ve věku 0-3 a jsou ze Středočeského kraje. těmto uživatelům se pak servíruje příspěvek typu „Máte prcka ve věku do tří let? Prohlédněte si naši nabídku dětského oblečení.“ Odměnou za pracnost při nastavování sestav a vytváření inzerátů budiž zobrazení pouze těm uživatelům, u kterých je velká pravděpodobnost, že je příspěvek zaujme. Snad se nepletu, když DP přirovnám k cílení v Adwords. Pokud se pletu, opravte mě prosím v komentářích 🙂

Z praktických tipů jsem si ještě poznamenal, že před vytvářením Dark postů, ale i obecně je potřeba ujasnit si, kdo je cílová skupina = kdo nejvíce kupuje a až pak řešit hledanost apod. Filip dále doporučoval nastavovat dny a hodiny propagace příspěvků podle času, kdy lidé u nejvíce nakupují. Tyto časy se dají zjistit například podle Analytics. Nechávat zapnutou reklamu po celý den se nedoporučuje.

Po přednášce jsme obsadili stůl v hotelové restauraci. Probíraly se třeba šmejdské praktiky firem, které rozesílají falešné faktury, po jejichž zaplacení se upíšete k trvalému platbě. Filip se podělil o příběh, ve kterém mu klient nezaplatil za návrh webu a nechal si podle návrhu postavit web jinou firmou. Stačilo se podělit o tuto zkušenost na blogu, počkat než se článek dostal na přední místa a klient se sám připomenul a rád zaplatil. Prostě Filip dobře ví, jak využít síly webu 🙂

Další sraz Markeťáků na Vysočině bude (pravděpodobně) ve čtvrtek 16. dubna a v hlavní roli se představí linkbuilder Filip Podstavec.

1 komentář u “Markeťáci na Vysočině 3/2015

  1. Filip

    Velmi děkuji za příjemný článek. Budu sdílet! 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.