Poznámky ze 4. affiliate konference

Zápisků z konference mám víc než dost, ale protože se všechny přednášky nahrávaly a budou k dispozici, vypíchnul bych jen to, co mě zaujalo nejvíce.

Co by měl vědět každý, kdo pracuje v affiliate marketingu aneb tipy a triky ze zahraničí (Vladan Hejnic)

Dobrá zpráva pro partnery – nabídka inzerentů v českém CJ se rozrůstá. Vladan připomněl, že pro lepší orientaci si partneři mohou affiliate odkazy označovat pomocí SID a upozornil na tři novinky, které ocení bloggeři a nadšenci do XML feedů jako jsem třeba já 🙂

  • Deeplink generator – pro pohodlnější vygenerování affiliate odkazů, třeba do článků na blogu
  • Generátor widgetů – u inzerentů, kteří nabízejí XML feed ve formátu pro CJ, je možnost sestavit si boxík na stránky, ve kterém rotuje vámi vybrané zboží
  • Real Time Bidding – možnost online sledovat, jaký produkt si mnou přivedený zákazník nakoupil. Podle toho můžu lépe optimalizovat reklamu na stránce nebo třeba v mém případě upravovat pozice nabídek v agregátoru slev. Mé nadšení kazí fakt, že je potřeba, aby inzerent používal feed kompatibilní se CJ, což ze současných inzererntů má asi jen Tchibo. Alespoň zatím.

Přicházejí z Facebooku a v kapsách nesou miliony (Jan Javornický)

Neexistuje souvislost mezi likes, shares a comments.

Jak se (u)živit affilem (Michal Vávra)

MFA není trvale udržitelný model. Běžná MFAčka se prodávají za násobky čistého měsíčního zisku, nečekejte víc. Neztrácejte čas tvorbou dalšího nejlepsi-pujcka-jeste-dnes.cz (pozor, je volná 🙂 a raději vytvářejte službu s přidanou hodnotou a budujte si brand. Partner je především obchodník a má prodávat a vydělávat, proto se raději věnujte tomu co se prodává než tomu co vás baví, ale nevydělává. Určitě doporučuju shlédnout video až bude.

Zvyšování konverzního poměru v praxi II (Jan Kvasnička)

Pokračování ukázek chybiček a drobností, které nemusejí být na první pohled patrné a přitom rozhodují o tom, zda návštěvník nakoupí nebo se přihlásí k odběru newsletteru. Slideshow zde.

Jak zlepšit efektivitu programu (Jiří Nový)

Jiří, který pracuje jako affil manažer Allianz, upozornil na fakt, že z celkového objemu marketingových výdajů v ČR jde asi jen jedno procento do affiliate. Přitom affiliate je účinný a přesně měřitelný způsob propagace v online. Jiří přidal ještě několik odhadů – například, že v ČR je kolem 37 000 e-shopů, přičemž affiliate využívají asi jen 3 % z nich a počet partnerů, kteří se affiliate věnují odhaduje na 3000.

Jak využít mobilní reklamní formáty a aplikace Android a iOS v Affiliate marketingu (Tobias Allgeyer)

Přednáška v angličtině, která srovnala využívání internetu a smartphonů při nakupování v západní a východní Evropě. Dále prezentace trackování konverzí v iOS aplikacích.

Jak se nenechat vyhledávači doběhnout a vyhnout se penalizaci (Pavel Ungr)

Přehled zakázaných a nedoporučených technik, které mohou způsobit propad stránek v SERP spolu s radami, jak postupovat v případě penalizace. Pavel doporučuje seznámit se s pravidly vyhledávačů Seznam a Google a obsah stránek tvořit tak, jakoby vyhledávače vůbec neexistovaly. Z katalogů se vyplatí pouze Firmy, Najisto, oborové a regionální. Mezi další doporučení patří nasazení Google Webmaster Tools, přes který Google komunikuje s webmastery. Inzerenti by si měli ohlídat, aby affil odkazy směřující na jejich web vedly na různé podstránky, neměly stejné anchor texty a také byly označeny no follow, protože affil odkaz = placený odkaz. Slideshow zde.

Affilákem na plný uvazek (Michal Majgot)

Rozdíl mezi malým a velkým affilákem je v tom, že velký nepřemýšlí jestli má něco cenu, prostě to zkusí a vyhodnotí. Nebojí se být prodělečný, utracené peníze bere jako školné. Nebojí se zainvestovat do trafiku, do lidí, do nástrojů. V první řadě řeší jak na stránky dostat velké množství lidí a za běhu ladí, zatímco malý affilák udělá hezký web, na který nikdo nechodí. V neposlední řadě je rozdíl mezi malým a velkým affilákem ve vůli uspět. Doporučuju shlédnout video až bude.

Proč neodmítat cashbacky (Martin Papoušek)

Víceméně promo portálu VratnéPeníze.cz pro inzerenty. Cashback jako účinná a levná forma propagace. V ČR je asi 15-20 cashback portálů, na objemu affiliate se podílí asi 15 %.

Motivace partnerů – vnitřní a vnější (Mário Roženský)

Hezký náhled do nitra affiláka aneb peníze a výše provize nemusí být hlavní motivací. Součástí přednášky byly také nejčastější chyby inzerentů, kterými své partnery demotivují. Doporučuji shlédnout video až bude. Slideshow zde.

Panelová diskuze

Díky přednášce Jiřího Nového se hlavním tematem diskuse stala otázka proč je u nás affiliate stále přehlížený, proč existuej tak málo affiliate programů a proč obchodníci vnímají partnery jako někoho, kdo jim bere zisk. Diskusi obohatil o své zkušenosti z pozice partnera Petr Baloun. Petr se před zapojením do nového affiliate programu ohlíží na hodnocení na Heuréce, jaký software se používá pro měření, zda jsou stránky pro zákazníky přehledné, jestli je zboží skladem a jak obchod komunikuje.

Afterparty

Podle jiných ohlasů budu asi jediný, ale catering v podobě malých burgerů, na které si člověk musel vystát v teplotě kolem nuly poctivou 10 minutovou frontu, mě zklamal. Dal jsem si všechny tři burgery, které byly v nabídce a nechutnalo. Jinak klasická neformální párty.

Pár osobních poznámek

Účast byla velká, jen asi 1/4 lidí byla také na minulé konferenci, takže hodně nových tváří alespoň pro mě. Největším překvapením pro mě byly přednášky Michala Vávry a Michala Majgota, které určitě doporučuju shlédnout jakmile budou online. Rád jsem viděl staré tváře a poznal nové. Stánky inzerentů ani workshopy mi moc nechyběly, naopak dobrá byla panelová diskuse na konci. Další konference je v plánu na jaře. Jen doufám, že tam nebudou burgery, ale grilované maso 🙂

Další ohlasy

3 komentáře u “Poznámky ze 4. affiliate konference

  1. panZero

    Jsem zvědavý na videa, hlavně mě zajímá přednáška Michala Vávry (ty jeho Invia-MFA-weby si pamatuju ;))

  2. Pingback: Jaká byla 4. affiliate konference? | Affilblog.cz - Affiliate marketing

Komentáře jsou uzavřeny.